30 marca, 2025

FAQ- pytania i odpowiedzi

Czy można przyjść na trening?

Tak, zapraszamy wszystkich chętnych mężczyzn 16+ na treningi naszej drużyny. Wystarczy wziąć strój sportowy, butelkę wody i odrobinę chęci, resztą zajmiemy się my 😊.

Jeśli jesteś zainteresowany, polecamy skontaktować się przez nasz profil na Facebooku, napisać wiadomość na Instagramie lub użyć bramki kontaktowej w sekcji ,,kontakt”.

Nie jestem za słaby/zbyt mały na rugby? 

Oczywiście, że nie. Rugby to sport dla osób o różnej budowie ciała, dlatego uważamy, że każdy może znaleźć swoje miejsce w naszej drużynie. Nie jest to również sport wymagający jedynie siły, bardzo ważne są zwinność, szybkość, boiskowy intelekt, czy umiejętności techniczne. Jeśli tylko nie posiadasz przeciwskazania do uprawiania sportu (bądź sportu kontaktowego) od lekarza jak najbardziej możesz spróbować swoich sił w naszej dyscyplinie. 

Czy to jest ten amerykański sport w kaskach?

Nie, futbol amerykański (kaski, zbroje, amerykańskie drużyny szkolne) to inny sport niż rugby. My oferujemy treningi i grę w Rugby League/Rugby XIII. 

Skąd ten dziwny dopisek do rugby? League, XIII, XIII-osobowe? 

Rugby posiada liczne odmiany. Najstarszymi odmianami są Union (XV; np. Budowlani Łódź) i League (XIII; to jest my). Podział nastąpił w 1895 i od tamtego czasu obie dyscypliny rozwijały sie swoim torem, stąd wyraźne róźnice w stylu rozgrywki. Konwersja z jednej odmiany na drugą nie jest rzadkością i jest stosunkowo prosta. W naszych szeregach jest wielu zawodników z historią w Union. 

Czy nie jest to brutalny/okrutny/kontuzjogenny sport? 

Wolimy mówić pełno kontaktowy 😊 . Faktycznie jest to dyscyplina sportowa w której dochodzi do kontaktu między zawodnikami, dlatego klasyfikuje się ją jako sport kolizyjny. Elementem treningów jest zaprawa zapaśnicza, mająca przygotować graczy na uderzenia, nauczyć ich bronić, a także jak bezpiecznie upaść, czy złapać przeciwnika. Sam element kontaktowy, nazywany w żargonie szarżą, jest obostrzony przepisami mającymi zapewnić bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko kontuzji, tak atakującego jak i obrońców.  

Czy każda odmiana rugby jest ,,pełno kontaktowa”? 

Nie, istnieją również odmiany lekko kontaktowe i o ograniczonym kontakcie. Sroki Łódź organizują również zajęcia z Touch Rugby. Jest to wariant, który zastępuje szarżę klepnięciem (jak w berku), co eliminuje elementy kontaktu oraz przyspiesza rozgrywkę. Treningi touch rugby w zamyśle mają charakter rekreacyjny i są otwarte na każdego chętnego, niezależnie od płci, wieku i poziomu sprawności fizycznej. 

Na czym polega wasza gra? 

Rugby League polega na zdobywaniu punktów, które to można dostać za położenie piłki za linią końcową (przyłożenie) lub kopnięcia na bramkę (nazywaną słupami). Głównym sposobem jest przyłożenie, warte 4 punkty. Po udanym przyłożeniu, drużyna ma szansę na zyskanie dodatkowych dwóch punktów kopiąc na bramkę (podwyższenie). Można też zdobyć 2 punkty z kopnięcia z rzutu karnego lub 1 punkt za gol z gry (drop gol). Drużyna z większą ilością punktów po 80 minutach gry, wygrywa. Każda drużyna może zostać przewrócona 6 razy, po czym traci piłkę. Po każdym obaleniu zawodnika z piłką, ten wstaje i przetacza piłkę do tyłu (play-the-ball), co wznawia grę. W tym czasie obrońcy musza wycofać się 10 metrów za piłkę. 

Czy Polska jest dobra w Rugby League? 

Na rok 2025 Reprezentacja Polski w Rugby League zajmuje 25. miejsce w światowym rankingu. Jest to stosunkowo nowy, rozwijający się w naszym kraju sport, lecz Polska regularnie gra mecze z okolicznymi reprezentacjami, jak Czechy czy Niemcy. Rzesza zawodników reprezentacyjnych, grała bądź gra w naszej drużynie. Część z nich można spotkać na dowolnym naszym treningu. 

Gracie jakieś mecze? 

Tak, jak najbardziej. Startujemy w Mistrzostwach Polski w Rugby League, odbywających się w lato każdego roku. Bierzemy udział także w innych organizowanych w Polsce zawodach, jak Puchar Polski Rugby League 9tek. Organizujemy również mecze sparingowe z zagranicznymi drużynami oraz wyjeżdżamy na zagraniczne turnieje.